Emlakçılık Kursu Nedir

Emlakçılık Kursu Nedir

Emlakçılık kursu; kişilere emlak danışmanlığı eğitimi verip, onların emlakçı veya emlak danışmanı olarak bir işletmede çalışmak veya kendisi bireysel olarak emlakçı açması için gerekli olan Millî Eğitim Bakanlığı Onaylı emlakçılık sertifikası verilmesidir. Emlakçılık kursunu başarılı bir şekilde bitirip kurs sonundaki kurs bitirme sınavından başarılı olarak geçtiği takdirde bu emlakçılık sertifikasını almaktasınız. Kursa katıldınız ve kursiyerlere gayrimenkul danışmanlığı eğitimi verilerek sonrasında emlakçılık(gayrimenkul) sertifikası verilmektedir. Bu sertifikayı aldığınız takdirde sertifikayı kullanarak yeni iş yeri açabilir ya da herhangi bir emlakçılık dalındaki iş yerleri ile çalışabilmektesiniz. Emlakçılık kursundaki amaç emlak danışmanlığı eğitimi programında size emlak sektörünün yatırım ve pazarlama işleri ile ilgili bilgilerinin edilmesi ve uygulama becerisi kazandırmak amaçlı size bu eğitimi vermektir.  Kurs programı sonunda katılacağınız kursun bitirme sınavında başarılı olursanız alacağınız emlak sertifikası kurs bitirme belgesi olacağı için tüm Türkiye de geçerli olmakla birlikte tüm özel ve devlet kurumlarının kabul etmesi zorunludur. Kursa kayıt sırasında eğer yurt dışında da kullanmak istediğini belirtiğiniz takdirde kurumumuz size kendi aracılığı ile gerekli tüm işlemleri yapmaktadır. Bu eğitimin size kazandıracağı nitelikler şöyledir;

  • Tapu sicil müdürlüklerinde yapılan işlemlerde ipotek, satış ve miras yoluyla geçmekte ilgili olan tüm işlemlere aracılık eder.
  • Kooperatife arsa veya üye bulma konusundaki çalışmalar yapmakta yardımcı olur.
  • Kira sözleşmesi hazırlamada kendini geliştirir.
  • Kiracı adaylarının durumları hakkında ekonomik sosyal durumlarını en iyi şekilde öğrenip mülk sahibine veya vekillere gerekli bilgiyi vermek.
  • Belli bir arsa alındıktan sonra kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmak konusunda danışmanlık hizmeti vermekle birlikte seçenekler ve karşılaştırmalı örnekler sunup müşterinin kafasının karışıklığının giderilmesi hedeflenir.
  • Proje yapımlarında pazarlamayı kolaylaştırıcı ve pratikleştirmeye yönelik önerilerde bulunma.
  • Noterdeki emlak işlerinin doğru düzgün yapılmasında yardımı dokunur.
  • Müşterinizin adına beyanname doldurmak.
  • Kooperatif kurulmasında yardımcı olur ve Pazar araştırmaları yapar.

Emlakçılık kursunu tamamladığınız takdirde yukarıda saydığımız gayrimenkul danışmanının yapması gereken görevleri en iyi şekilde yaparak kendinizi geliştirmiş olmanız beklenmektedir.